середа, 25 листопада 2015 р.

Урок №1



Тема уроку. Термічні опіки. Хімічні опіки. Перша допомога.

Мета. Розглянути особливості термічних та хімічних опіків.
           Розвиток умінь моделювати першу допомогу на різних ступенях опіків.                                    
           Виховання дисциплінованості, наполегливості, працьовитості, розуміння 
           необхідності оволодіння матеріалом уроку з метою урятування  людського 
           життя.
Тип уроку:  вивчення нового матеріалу.

М е т о д   проведення:  розповідь,  пояснення, бесіда, демонстрація, самостійна  
                  робота учнів (підручник, картки, ТЗН).

М і ж п р е д м е т н і    зв’язки: біологія, хімія, інформатика.

Ч а с: 45 хвилин.

М і с ц е проведення:  кабінет математики.

Обладнання: підручник, робочий зошит, таблиця «Ступені опіків», індивідуальні 
                        картки, столовий оцет  (9%), суха питна сода, лимонна кислота,
                        стакан, ложка, вода.

Хід уроку
І. Організаційний етап (3 хв).
- шикування учнів класу в одну шеренгу;
- рапорт командира взводу;
- привітання;
- слухання Державного Гімну України;
- огляд зовнішнього вигляду;
- учні займають свої місця за партами.

ІІ. Оголошення теми, мети, навчальних питань та порядку проведення 
         заняття  (1 хв).

ІІІ.  Актуалізація опорних знань (2 хв).
Фронтальна бесіда.
1.     Що вам відомо про опіки?
2.     Чи доводилося вам уже застосовувати ці знання в житі?
ІV. Мотивація навчальної діяльності (5 хв).
Постановка проблемного питання.
Як не завдати шкоди при наданні першої допомоги при опіках?

V. Вивчення нового матеріалу (25 хв).
    Лекція з елементами бесіди.
     1)    Термічні опіки.
У шкірі під впливом високих температур відбувається коагуляція (денатурація) білків. Шкірні клітини порушуються (некроз) і відмирають. Чим вища температура впливу та термін дії, тим глибше руйнування шкіри.
*Розгляд будова шкіри (підручник с.57).

*Класифікація термічних опіків (таблиця «Ступені опіків», демонстраційний фотоматеріал (підручник с.59))

Ступінь опіків
Клінічні ознаки опіків
І ступінь
Поверхневе ураження шкіри:
-         біль;
-         почервоніння;
-         набряк
ІІ ступінь
-         великий набряк;
-         пухирці з прозорою речовиною;
-         при руйнуванні пухирців утворюється блискуча рана;
-         сильний біль
ІІІ ступінь
-         відсутня біль або знижена;
-         тканинна радина та кров утворюють струпя
ІV ступінь
-         обвуглення шкіри й підшкірних структур

Перша допомога.
Зупинити дію термічного фактору:
-         вилити велику кількість холодної води (через одяг);
-         накинути цупку тканину, якщо одяг горить (потім облити холодною водою);
-         обрізати одяг навколо опіку;
-         обробити шкіру навколо опіку теплою водою з милом або спиртовмісною речовиною;
-         накласти асептичну пов’язку з 2% розчином «марганцівки (блідо-рожевого кольору)»;
-         не можна зрізати пухирці;
-         якщо не уражена травна система – дати багато пити підсоленої води.
 
*Дії залежно від ступеня опіків:

Ступінь опіків
Перша допомога
І ступінь
Загальні дії
ІІ – ІІІ ступінь
-         Суха стерильна повязка, обов’язкове звернення до медичної установи;
-         не можна змащувати жиром
ІV ступінь
-         Екстрена госпіталізація;
-         протишокові заходи;
-         суха стерильна повязка

       *Робота з підручником. Опрацювати 3-й абзац підручника про поділ ІІІ-го ступеня  опіків (с.59).
-         Учні розповідають про отриману додаткову інформацію.
О п і к о в и й   ш о к – патологічний стан, який виникає у відповідь на травму.

           *Ступені шоку
Ступені шоку
Клінічні ознаки
І – легкий
-         Площа ураження менше 20 %;
-         шкіра бліда;
-         тахікардія;
-         можливі блювання, нудота;
-         є свідомість;
-         невелике збудження
ІІ – важкий
-         Площа ураження 20 – 40 %;
-         є свідомість;
-         збудження змінюється гальмуванням;
-         спрага;
-         блювання;
-         озноб;
-         температура тіла знижується;
-         задишка;
-         збільшення тахікардії
ІІІ – дуже важкий
-         При опіках понад 40 %;
-         свідомість порушується;
-         шкіра суха,, бліда, холодна;
-         задишка;
-         різке зниження артеріального тиску;
-         порушення життєво важливих функцій організму

     Першою допомогою при термічних опіках, особливо ІІ – ІІІ ступенів є екстрена госпіталізація.

      2)    Хімічні опіки.
Вражаючі речовини:
- концентровані кислоти;
- концентровані луги; 
- деякі солі важких металів.
О с о б л и  в о с т і   х і м і ч н и х   о п і к і в:
   - проникнення хімічних речовин під шкіру;
   - змочений одяг посилює опік;
   - речовини, які утворюються внаслідок реакції хімічних речовин із 
     тканинами, погіршують опіковий стан.

Ступінь опіків
Клінічні ознаки опіків
І ступінь
-         Почервоніння шкіри;
-         набряк
ІІ ступінь
-          Некроз епідерміса
ІІІ ступінь
-          Некроз шкіри;
-         утворення пухирців
ІV ступінь
-          некроз підшкірних тканин

Перша допомога:
-         термінове видалення ураженого одягу і взуття;
-         змивання хімічної речовини з тіла великою кількістю холодної води 10–15 хв (не можна використовувати воду при опіках алюміній органічними речовинами);
-         у воду необхідно додати нейтралізуючі речовини: кислотні опіки – 2% розчин питної соди; лужні опіки – 2% розчин оцтової кислоти, 2% лимонної кислоти;
-         накладання покривних повязок, змочених 4% розчином питної соди або оцтової (лимонної) кислоти;
-         транспортування в лікарню;
-         якщо не уражена травна система – дати багато пити підсоленої води.

*Самостійна робота з підручником. Опрацювати матеріал про вимірювання
    площі ураження (спосіб долоні). Один учень розповідає про даний метод.
 VІ. Узагальнення та систематизація знань (4 хв.)
         1.     Робота в зошитах з індивідуальними картками (додаток 1):
-         Встановити відповідність надання ПМД при:
термічних опіках;
хімічних опіках .

     2. Закріплення та корекція знань. Рефлексія (самооцінка, самоконтроль):
       -  Урок викликав у мене …?
               -  На уроці я дізналася…?
       -  На уроці я зрозуміла..?
       -  На уроці я навчилася…?
       -  Найбільший мій успіх це …?
       -  Найбільші труднощі я відчула…?

VІІІ. Диференційоване домашнє завдання (2 хв):
  - опрацювати тему за підручником с.56-63;
      - підготувати повідомлення «Надання першої допомоги при термічних опіках певного ступеня» (4 теми).

VІІ. Висновки (3 хв).
         Підведення підсумків уроку:цінність людського життя, позитивні та негативні моменти уроку, ступінь засвоєння  матеріалу, оголошення оцінок з обґрунтуванням за картками самооцінювання.
         Додаток 1. Визначення алгоритму надання першої допомоги.

Немає коментарів:

Дописати коментар