Тема
уроку. Надання першої допомоги при обмороженнях.
Мета. Розглянути вплив обмороження на організм людини.
Розвиток умінь моделювання, надання першої допомоги при
обмороженні.
Виховання дисциплінованості,
наполегливості, працьовитості,
розуміння
необхідності оволодіння матеріалом уроку з метою
урятування людського життя.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
М е т о д
проведення: розповідь, пояснення, бесіда, демонстрація,
самостійна
робота учнів (підручник, картки, ТЗН).
М і ж п р е д м е т н і
зв’язки: історія, інформатика.
Ч а с: 45
хвилин.
М і с ц е
проведення: кабінет математики.
Обладнання: підручник,
робочий зошит, стерильні перев’язочні матеріали.
Хід уроку
І. Організаційний етап (3 хв).
- шикування учнів класу в одну шеренгу;
- рапорт командира взводу;
- привітання;
- слухання Державного Гімну України;
- огляд зовнішнього вигляду;
- учні займають свої місця за партами.
ІІ.
Актуалізація опорних знань (5 хв).
Фронтальна
бесіда.
1)
Дати
визначення терміну «опік».
2)
Назвати
види опіків.
3)
Захист
повідомлень «Надання першої допомоги при термічних опіках
І ступеня», …
4)
Які
помилки можливі при наданні першої допомоги при термічних опіках? (Відповідь:
недостатнє охолодження, доторкання брудними руками до рани, необережне знімання
одягу із зони опіку).
5)
Які
помилки можливі при виклику «швидкої допомоги»?
6)
Які
помилки можливі при наданні першої допомоги у разі хімічного опіку? (Відповідь:
змивання хімічної речовини через одяг, збільшена концентрація нейтралізуючої
речовини, додатковий біль при наданні допомоги).
ІІІ. Оголошення теми, мети, навчальних питань та порядку
проведення
заняття (1 хв).
ІV. Мотивація навчальної діяльності (2 хв).
Проблемне
питання.
Чи
може людина сама визначити своє обмороження та надати собі
першу допомогу?
V. Вивчення нового матеріалу (25 хв).
Лекція з елементами бесіди.
1)
Обмороження.
Визначення терміну «обмороження».
*Взаємозв’язок обморожень з кліматичними факторами (коментар учнів)
|
Кліматичні фактори
|
Ураження
|
Наслідки
|
|
1.Сухий мороз
|
- Відкриті частини тіла;
- периферійні частини
тіла, тісне або легке взуття
|
Ураження шкірних клітин
з подальшою регенерацією або некрозом
|
|
2.Волога низька температура
|
Кінцівки в сирому взутті
|
Обмороження
ІV ступеня з некрозом
тканин
|
|
3.Низькі температури
|
Контакт кистей верхніх
кінцівок з дуже холодним металом
|
Некроз покривних тканин
|
Запитання:
-
Які
кліматичні фактори впливають на виникнення обмороження?
-
Які
ділянки тіла отримують обмороження?
-
Назвати
наслідки обморожень.
М е х а н і з м о
б м о р о ж е н н я.
Порушення кровообігу на поверхні тіла внаслідок звуження
тканини, що
призводить до їх некрозу. Рівень ураження тканин визначається
тільки через деякий час після зігрівання.
*Періоди
обмороження
|
Періоди
|
Тривалість
|
Ознаки обмороження
|
|
Прихований або дореактивний
|
Починається з моменту дії низької температури до
початку відігрівання
|
- Бліда шкіра;
- відсутність болю в
уражених
місцях;
- зниження температури
уражених
ділянок
|
|
Реактивний
|
Починається після відігрівання
|
Набряк уражених ділянок шкіри
|
*Ступені
обмороження
|
Ступінь обмороження
|
Ознаки
|
Наслідки
|
|
І ступінь
|
-
Свербіння;
-
пекучий біль
|
-
Некроз відсутній;
-
тривала чутливість до
низьких температур
|
|
ІІ ступінь
|
-
Набряк уражених тканин;
-
синюшний колір шкіри;
-
біль посилюється
|
-
Некроз уражених тканин;
-
утворення мілких
пухирців
|
|
ІІІ ступінь
|
-
Шкіра бліда, холодна
|
-
Некроз усіх шарів шкіри
|
|
ІV ступінь
|
-
Різке зниження температури шкіри в уражених ділянках
|
-
Повний некроз до
омертвіння кінцівок
|
Запитання :
- Чи
доводилося вам бачити випадки дії низьких температур на організм людей? (Розгляд життєвих ситуацій)
- Чи
надавали ви комусь першу допомогу при обмороженнях?
- Як діяти,
щоб ви не стали жертвою «обмороження»?
Перша допомога при обмороженні:
-
доставка
потерпілого в тепле приміщення;
-
зняття
одягу та взуття;
-
розтирання
шкіри чистою тканиною;
-
тепла
загальна ванна або ванночка для кінцівок (температура води: початкова +34,
потім її доводять до +40-45);
-
якщо
біль проходить – уражені ділянки витирають від вологи і протирають 33 % розчином етилового
спирту;
-
гарячий
чай (не можна каву);
-
шкарпетки,
білизну необхідно прасувати;
-
додаткове
утеплення шкіри;
-
якщо
біль при відігріванні посилюється, шкіра бліда, холодна – потерпілого необхідно
терміново доставити до медичної установи.
*Робота з
підручником. Розгляд та коментування
учнями ілюстрації
«Алгоритм дій при відмороженні», с.73.
Показ учителем накладання пов′язки на
обморожену кінцівку.
Повідомлення учня. Цікаво
знати!
|
За
статистичними даними, частота відморожень окремих ділянок тіла має таку
послідовність:
-
нижні
кінцівки – 90, 6 %,
-
верхні
кінцівки – 6,2 %,
-
верхні
і нижні кінцівки - 2,8 %,
-
обличчя
– 0,2 %,
-
інші
ділянки тіла – 0,2 %
|
Захист рефератів : «Голодомор. Проблема обмороження»;
«Війна 1941-1945 року. Проблема обмороження»;
«Сучасна молодь і проблема обмороження».
2)
Замерзання.
Замерзання –
порушення механізму терморегуляції під дією низьких температур.
Механізм
замерзання:
-
збільшення
ритму зниження температури тіла;
-
гальмування
життєвих функцій.
* Періоди замерзання
|
Період замерзання
|
Ознаки
|
Наслідки
|
|
Прихований
|
-
Сонливість;
-
в’ялість;
-
гальмування мовлення;
-
втрата свідомості;
-
судоми
|
-
Порушення серцевого
ритму та дихання;
-
клінічна смерть
|
|
Реактивний (після зігрівання)
|
-
Порушення функцій
життєво важливих внутрішніх органів (нирок, легенів);
-
порушення функцій
нервової системи та психічного стану
|
-
Термінальний стан
|
Перша
допомога при замерзанні:
-
викликати
«швидку медичну допомогу»;
-
помістити
потерпілого в ванну з водою +22-25 й
поступово її збільшуючи до температури +40;
-
розтирання
тіла, загорнення потерпілого в теплу ковдру або сухий одяг;
-
гарячий
чай (не можна каву);
-
грілки,
пляшки з теплою водою;
-
не можна
давати алкоголь;
-
госпіталізація.
VІ. Узагальнення та систематизація знань (4 хв.)
Робота в групах
1.
Охарактеризувати
обмороження різних ступенів.
2.
Записати
алгоритм надання першої допомоги при обмороженні.
3.
Записати
алгоритм надання першої допомоги при замерзанні.
VІІІ. Диференційоване домашнє завдання (2 хв):
- опрацювати
сторінки підручника 71-74, вивчити параграф 9;
- підготувати реферати на тему:
«Попередження відморожень»
«Попередження
замерзання»
VІІ.
Висновки (3 хв).
Підведення підсумків уроку: цінність людського життя,
позитивні та негативні моменти уроку, ступінь засвоєння матеріалу, оголошення оцінок з
обґрунтуванням.
Немає коментарів:
Дописати коментар