Тема
уроку. Перша допомога при тепловому та сонячному
ударах.
Мета. Розглянути особливості теплового та сонячного ударів.
Розвиток умінь надання першої допомоги потерпілим.
Виховання дисциплінованості,
наполегливості, працьовитості,
розуміння
необхідності оволодіння матеріалом уроку з метою
урятування людського життя.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
М е т о д
проведення: розповідь, пояснення, бесіда, демонстрація,
самостійна робота учнів
(підручник, картки, ТЗН).
М і ж п р е д м е т н і
зв’язки: географія, історія,
інформатика.
Ч а с: 45
хвилин.
М і с ц е
проведення: кабінет математики.
Обладнання: підручник,
робочий зошит, вода, рушник, розчин аміаку.
Хід уроку
І. Організаційний етап (3 хв).
- шикування учнів класу в одну шеренгу;
- рапорт командира взводу;
- привітання;
- слухання Державного Гімну України;
- огляд зовнішнього вигляду;
- учні займають свої місця за партами.
ІІ.
Актуалізація опорних знань (4 хв).
1. Гра «Мікрофон»:
- Що вам
відомо про обмороження?
- Як надати
допомогу при обмороженні?
- Як надати
допомогу при замерзанні?
- Чи
доводилося вам уже застосовувати ці знання в житті?
2. Захист рефератів: «Попередження
відморожень»,
«Попередження
замерзання».
- Чи
спостерігали ви тепловий або сонячний удари?
- Хто і яку
допомогу надавав постраждалим?
ІІІ. Оголошення теми, мети, навчальних питань та порядку
проведення
заняття (1 хв).
ІV. Мотивація навчальної діяльності (1 хв).
1.
Постановка
проблемних питань.
- Чи потрібно
попереджати сонячний та тепловий удари?
- Чи
можливий тепловий удар взимку?
V. Вивчення нового матеріалу (25 хв).
1.
Визначення терміну «тепловий удар».
Тепловий удар – гострий хворобливий стан, який виникає внаслідок
загального перегрівання організму.
Н а й о г о
р о з в и т о к в п л и в а ю т
ь:
1
одяг;
2
температура
і вентиляція приміщень;
3
вологість
повітря;
4
стан
здоров’я;
5
вік людини;
6
фізична
діяльність;
7
час
перебування під дією небезпечних факторів.
Цікаво знати! Повідомлення учня (випереджуюче завдання).
Коли теплове перевтомлення залишається поза увагою, організм стає не у
змозі забезпечити охолодження тіла. Процес потовиділення припиняється через низький
вміст рідини в організмі. Внаслідок цього порушується терморегуляція й різко
підвищується температура тіла. Коли температура тіла піднімається до рівня, при
якому мозок й інші життєво важливі органи не можуть функціонувати нормально й
розвивається тепловий удар.
О з н а к и т е
п л о в о г о у д а р у :
-
підвищення
температури до 38-41C;
-
почервоніла
гаряча суха шкіра (особливо в людей
похилого віку);
-
роздратованість;
-
рясне
виділення поту;
-
прискорений
слабкий пульс – аритмічний, часте серцебиття;
-
прискорене
поверхневе дихання;
-
сильна
спрага, сухість у роті й носоглотці;
-
нудота,
миготіння перед очима, оніміння, розширення зіниць, судоми;
-
при
тяжких формах щоки потерпілого западають, ніс загострюється, очі оточені
темними кругами, губи синюваті;
-
можлива втрата свідомості.
Гра «Запитання -
відповідь».
2.
Визначення терміну «сонячний удар».
Сонячний удар – різновид теплового удару. Він виникає в тому випадку,
коли людина з непокритою головою
тривалий час знаходиться під прямим
сонячним промінням.
Ф а к т
о р и р о з в и т к у :
-
тривала
нерухомість (загоряння, стояння);
-
спека;
-
час доби
(11.00 – 17.00);
-
непокрита
голова;
-
особистий
фізіологічний стан;
-
обезводнення.
О з н а к и с о
н я ч н о г о у д а р у :
-
погіршення
самопочуття, слабкість, розбитість;
-
головний
біль, іноді блювота;
-
рясне
виділення поту;
-
посилене
серцебиття, пульсація й важкість у скронях (140-160 ударів за хвилину);
-
шум у
вухах;
-
відчуття
сильного жару, почервоніння шкіри;
-
підвищення
температури до 38-40C;
-
роздратованість;
-
можлива втрата свідомості.
2.
Робота в
групах.
ПРОБЛЕМНЕ
ПИТАННЯ № 1.
У кого може виникнути теплове перевтомлення?
Чому? (У
будівельників, спортсменів, пожежників, працівників промислових підприємств.)
ПРОБЛЕМНЕ
ПИТАННЯ № 2.
Чи можна попередити сонячний удар? Як?
П о п е р е д ж е н н я с о н я ч н о г о у д а р у:
-
захист голови від сонячних променів;
-
носити одяг світлого кольору;
-
не вживати спиртовмісні напої;
-
по можливості не бути на сонці з 11.00 до 17.00;
-
не спати на пляжі;
-
у приміщення забезпечити добру вентиляцію;
-
мати при собі мінеральну або звичайну воду, зелений чай.
4. Перша
допомога при тепловому та сонячному ударах.
Складання
алгоритму надання першої допомоги при тепловому та сонячному ударах,
розмістивши відповіді у дві колонки – «Можна», «Не можна»:
·
помістити потерпілого у прохолодне місце або зробити холодок;
·
напоїти теплим чаєм;
·
покласти на спину, підняти трішки ноги, зняти або розстебнути одяг;
·
обгорнути потерпілого сухою ковдрою;
·
протерти спиртом (не можна цього робити, тому що спирт призводить до
закриття потових залоз і виходу тепла з організму);
·
змочити голову холодною водою або покласти на неї змочений холодною водою
рушник, холодні примочки на чоло, тім’яну ділянку, потилицю, на пахові,
підключичні, підколінні ділянки, де зосереджено багато кровоносних судин;
·
помістити потерпілого у ванну з холодною водою;
·
якщо людина не втратила свідомість, її необхідно напоїти міцним холодним
чаєм, холодною підсоленою водою (1/2 чайної ложки солі на 0,5 л води);
·
викликати «швидку медичну допомогу».
VІ. Узагальнення та систематизація знань (4 хв.)
Гра «Запитання - відповідь».
VІІІ. Диференційоване домашнє завдання (2 хв):
- опрацювати
сторінки підручника 64-65, вивчити параграф 7;
- підготувати реферати на тему:
«Попередження
перегрівання під час роботи в городі, полі»,
«Попередження
перегрівання під час відпочинку на морі».
VІІ.
Висновки (3 хв).
Підведення підсумків уроку: цінність людського життя,
позитивні та негативні моменти уроку, ступінь засвоєння матеріалу, оголошення оцінок з
обґрунтуванням.
Немає коментарів:
Дописати коментар