Тема
уроку. Надання першої допомоги при ураженні
електричним
струмом та блискавкою.
Мета. Розглянути вплив на організм людини електричного струму
та
блискавки.
Розвиток умінь моделювання надання
першої допомоги потерпілому.
Виховання дисциплінованості,
наполегливості, працьовитості,
розуміння
необхідності оволодіння матеріалом уроку з метою
урятування людського життя.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
М е т о д
проведення: розповідь, пояснення, бесіда, демонстрація,
самостійна робота учнів
(підручник, картки, ТЗН).
М і ж п р е д м е т н і
зв’язки: фізика, біологія, інформатика.
Ч а с: 45
хвилин.
М і с ц е
проведення: кабінет математики.
Обладнання: підручник,
робочий зошит.
Хід уроку
І. Організаційний етап (3 хв).
- шикування учнів класу в одну шеренгу;
- рапорт командира взводу;
- привітання;
- слухання Державного Гімну України;
- огляд зовнішнього вигляду;
- учні займають свої місця за партами.
ІІ.
Актуалізація опорних знань (4 хв).
1.Захист рефератів:
«Попередження перегрівання
під час роботи в городі, полі», «Попередження перегрівання під час відпочинку на морі».
ІІІ. Оголошення теми, мети, навчальних питань та порядку
проведення
заняття (1 хв).
ІV. Мотивація навчальної діяльності (1 хв).
Постановка
проблемного питання.
-
Пригадайте з уроків фізики, що таке електричний струм та його характеристики.
Чим він небезпечний для людини?
V.
Вивчення нового матеріалу (25 хв).
Лекція з
елементами бесіди.
1) Електротравма
(місцеві електротравми та електричні удари).
О з н а к и:
-
електричний
дріт на тілі постраждалого або зажатий у руці;
-
звук раптового падіння або світловий спалах;
-
незвичайна
поведінка;
-
втрата
свідомості;
-
опіки на
шкірі;
-
вхідний
та вихідний отвори на шкірі в місці контакту з електрострумом;
-
порушення
серцевої діяльності та дихання.
Залежно від наслідків електричні удари розподіляють на чотири ступені:
|
Ступінь
|
Ознаки
|
|
І ступінь
|
Судомне
скорочення м′язів без непритомності
|
|
ІІ ступінь
|
Судомне
скорочення м′язів з непритомністю, але зі збереженим диханням і роботою серця
|
|
ІІІ ступінь
|
Непритомність та
порушення серцевої діяльності або дихання
|
|
ІV ступінь
|
Стан клінічної
смерті
|
Перша
допомога постраждалому.
Забезпечення безпеки рятівника:
-
гумові
чоботи, рукавиці, килимок, суха палка;
-
вимкнення
(по можливості) електроструму;
-
якщо
вимкнення неможливе, необхідно терміново звернутися до служби «101».
Проблемне запитання.
Чи
однакова дія електричного струму на організм
людини?
Відповідь обґрунтуйте.
2)
Ураження блискавкою.
Ознаки ураження аналогічні ознакам ураження
електрострумом.
Особлива ознака – гіллястий малюнок на шкірі.
Перша допомога аналогічна допомозі при ураженні
електрострумом.
(Розгляд ілюстрацій 8.1, 8,2 – с.69-70).
3)
Запобігання травмуванню. Робота в групах.
Завдання 1. Скласти алгоритм профілактики ураження електрострумом:
-
не забивати цвяхи
без урахування розташування електрод ротів;
-
не ставати в дощ
під дерева, якщо вони торкаються гілками дротів;
-
не наближатися до
дротів, які лежать на землі;
-
не наближатися до
трансформаторних споруд та високовольтних ліній.
Завдання 2. Скласти алгоритм профілактики
ураження блискавкою:
-
під час грози не
стояти на відкритій місцевості (лягти на землю, якщо відсутня можливість
укритися в приміщенні);
-
не можна купатися
або плавати на човні під час грози;
-
не користуватися
телефоном;
-
не можна стояти під
поодинокими деревами або поряд з металевими спорудами;
-
якщо людина в
машині, то необхідно зачинити вікна.
VІ. Узагальнення та систематизація знань (4 хв.)
Гра «Запитання - відповідь»:
1.
Про що
ми сьогодні говорили на уроці?
2.
Що таке
електричний струм?
3.
Чим може
бути спричинена електротравма?
4.
Що таке
електротравма?
5.
Назвати
різновиди електротравм.
6.
Назвіть
ступені електричних ударів.
7.
Де
виникає ушкодження електричним струмом?
8.
Як
надати допомогу при ураженні електричним струмом і блискавкою?
VІІІ. Домашнє завдання (2 хв):
-
вивчити параграф 8;
- опрацювати додаткову
інформацію по темі уроку.
VІІ.
Висновки (3 хв).
Підведення підсумків уроку: цінність людського життя,
позитивні та негативні моменти уроку, ступінь засвоєння матеріалу, оголошення оцінок з
обґрунтуванням.
Доброго дня! Дякую за Ваш чудовий матеріал до уроку Захист Вітчизни. Творчої вам наснаги, креативності та здоров'я
ВідповістиВидалити